قوانین و مقررات

شرایط و ضوابط خرید آنلاین بلیط هواپیما

1-طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت تأخیر یا تعجیل و کنسلی، در زمان انجام پرواز ، بر عهده‌ی آن شرکت هواپیمایی می‌باشد.

2-هنگام ثبت نام و رزرو بلیط، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود. امکان اصلاح نام مسافر و هرگونه اطلاعات وارد شده دیگر پس از خرید نهایی بلیط وجود ندارد و ارزان بلیط، هیچگونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که به اشتباه وارد شده‌اند بر عهده ندارد و در صورت اشتباه وارد نمودن اطلاعات، مسافر می‌بایست بلیط را مطابق قوانین کنسلی ایرلاین کنسل و مجدداً خریداری نماید.

3-بلیط خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر می‌باشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، مسافر در فرودگاه پذیرش نخواهد شد.

4-در تعاریف قوانین هواپیمایی کشوری، مسافران نوزاد کمتر از دو سال، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال، بیش از دوازده سال سن دارند. در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده‌ی سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد. لازم به ذکر است بلیط کودک را به هیچ وجه نمی‌توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال از روی سایت خریداری نمود.

5-شایان ذکر است که معمولاً در بلیط‌های سیستمی، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است.

6-حداکثر 10 دقیقه فرصت برای پرداخت مبلغ بلیط‌های خریداری شده از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب وجود دارد.

7-پس از انجام و پرداخت و تایید بلیط، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیط به کاربر پیامک و ایمیل می‌شود. هنگام مراجعه به فرودگاه، ارائه‌ی شماره‌‌ی بلیط به همراه مدرک معتبر شناسایی به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است.

8-هر نوع کنسلی بلیط از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ی کنسلی می‌شود. مقدار این جریمه بنا بر قوانین کنسلی هر ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه‌ی پول، به طور آنلاین به حساب مسافر برمی‌گردد. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (بین 24 تا 72 ساعت) می‌باشد.

9-حضور مسافر در کلیه فرودگاه‌های داخلی و خارجی دو ساعت قبل از پرواز ضروری است.

10-جهت دریافت کارت سوار شدن به پرواز، ارائه کارت شناسایی معتبر (کارت ملی - پاسپورت) تمامی مسافران الزامی می‌باشد.

11-لازم به ذکر است که اگر پرواز رفت و برگشت از دو ایرلاین مختلف باشند، در صورت لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر از پرواز به دلیل تأخیر بیش از دو ساعت، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه‌ی کنسلی شود.

12-خریدار حق تغییر قیمت بلیط، دست بردن در مفاد بلیط به هر طریق و هر شکل، و یا فروش مجدد بلیط با قیمتی بالاتر از مبلغ ذکر شده را ندارد.

13-طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک برای خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی، بیماری‌های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز می‌شوند یا کسانی که از داروهای تضعیف کننده‌ی سیستم ایمنی استفاده می‌نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می‌باشد. همچنین لازم است که این مسافران، داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر به همراه داشته باشند.

14-با توجه به بخشنامه صادره از سازمان هواپیمایی کشوری فروش و نمایش بلیط چارتری در مسیرهای: قشم، کیش و مناطق نفت خیز بلامانع می‌باشد.

قوانین و مقررات پرواز خارجی

1-کلیه مسافران پروازهای ورودی به ایران ملزم به تکمیل فرم های مورد نیاز و ارائه نتیجه تست منفی کووید PCR19 (در مراکز معتبر) که حداکثر ۷۲ ساعت قبل از لحظه ورود به کشور صادر شده است.

2-شرایط الزام پذیرش پرواز مسافرین محترم قطری: تمامی مسافران پروازهای خروجی از ایران (تهران، مشهد، شیراز و اصفهان) نسبت به زمان ورود کشور مقصد، نیازمند ارائه گواهی تست منفی PCR (در مراکز معتبر) به همراه فرم رضایت هستند.

3-مسافرینی که قصد خرید بلیط از هواپیمایی قطر (کلیه مسیرها) و هواپیمایی امارات (مسیر کانادا) را دارند، خواهشمند است بعد از خرید تصویر ویزا و تصویر پاسپورت را جهت تایید پرواز (OK TO BOARD) به ایمیل پشتیبانی ارزان بلیط ارسال نمایند تا پذیرش یا عدم پذیرش از سمت ایرلاین و کشور مقصد به مسافرین اطلاع‌رسانی شود. لازم به ذکر است مسافرانی که کارت اقامت یا پاسپورت کشور مقصد را دارند نیاز به OK TO BOARD ندارند.

4-شرایط الزام پذیرش مسافرین مسیر دبی (امارات): کلیه مسافرین پیش از سفر ملزم به دریافت کد تاییدیه ICA در سایت HTTP://SMARTSERVICES.ICA.GOV.AE هستند. همچنین استفاده از QR CODE بر روی گواهی تست منفی PCR در بازه زمانی حداکثر ۷۲ ساعت پیش از ورود به کشور امارات در آزمایشگاه‌های معتبر الزامی است. ضمنا داشتن اصل گواهی تست و ارائه کپی آن به مسئول پذیرش در فرودگاه و تکمیل فرم خوداظهاری نیز الزامی می‌باشد. همچنین بیمارستان‌های مشخصی از سمت ایرلاین اعلام شده است.

5-شرایط پذیرش مسافران ایرانی در کشور عمان: طبق اعلام هواپیمایی سلام ایر، پروازهای کشور عمان صرفاً برای افراد مقیم با کارت اقامت دارای اعتبار امکان‌پذیر است و مسافران ملزم به ارائه تاییدیه وزارت خارجه در عمان هستند. مسافرین از فرودگاه شیراز ملزم به ارائه تست سلامت از آزمایشگاه‌های مورد تایید با اعتبار حداقل ۴۸ ساعت قبل از پرواز دارند. تست PCR در فرودگاه مسقط هنگام ورود از مسافران گرفته می‌شود، مسافرین می‌بایست هزینه ۲۵ ریال عمانی برای تست کرونا (یا معادل دلاری یا کارت اعتباری معتبر) را در فرودگاه شیراز همراه داشته باشند.

6-پرداخت عوارض خروج از کشور، مالیات شهری (CITY TAX) و مالیات مسافرتی (TOURIST TAX) در کشورهای مقصد و مسئولیت کنترل عدم ممنوع الخروج بودن مسافر به عهده شخص کاربر می‌باشد.

7-پاسپورت مسافران آمریکا و کانادا، باید در زمان بازگشت از سفر، حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

8-در صورتی‌که از اعتبار پاسپورت‌ کمتر از شش ماه باقی مانده باشد، اجازه‌ی خروج از کشور در فرودگاه به مسافرداده نمی‌شود و مسئولیت آن به عهده مسافر می‌باشد.

9-حضور مسافر در فرودگاه برای پروازهای خارجی چهار (۴) ساعت قبل از پرواز الزامی است.

10-شماره پاسپورت می‌بایستی به صورت کامل به همراه حروف انگلیسی آن وارد شود در غیر این صورت کلیه جرایم و مسئولیت آن به عهده مسافر می‌باشد.

11-در صورتیکه بعد از خرید بلیط اقدام به تمدید پاسپورت نمودید حتماً کپی پاسپورت جدید را به ایمیل پشتیبانی ارسال نمایید. در صورتیکه آپدیت کردن اطلاعات طبق قوانین ایر لاین شامل هزینه گردد مسافر موظف به پرداخت آن می باشد.

12-برخی پروازها نیازمندند 24 ساعت قبل از پرواز از طریق وب سایت ایرلاین مذکور اقدام به دریافت کارت پرواز خود نمایید و برگه پرینت شده را همراه داشته باشید. لطفاً 48 ساعت قبل از سفر حتماً هماهنگی لازم را با این شرکت به عمل آورید، در غیر این صورت ایرلاین مربوطه مبلغ 60 یورو، هزینه کارت پرواز را از شما دریافت خواهد کرد. هنگام خرید پیغام مربوط جهت اطلاع شما روی سایت نمایش داده می‌شود.

13-لطفاً در صورتیکه در مورد توقف‌ها و ویزاهای مورد نیاز برای پرواز، سوالی داشتید حتما با همکاران پشتیبانی آژانس تماس بگیرید.

14-ورود به اکثر کشورها نیازمند ویزا است. قبل از خرید بلیط، شرایط ویزای کشور مقصد و کشورهای ترانزیت (کشورهایی که در فرودگاهشان توقف دارید)‌ را چک کنید و در صورت پیدا نکردن اطلاعات کافی، با پشتیبانی آژانس تماس بگیرید.

15-برای کلیه پروازهایی که در کشورهای حوزه شنگن توقف دارند و مقصد نهایی، کشور غیر حوزه شنگن باشد مسافرین موظف به تهیه ویزای ترانزیت می‌باشند حتی اگر کشور مقصد نیازی به ویزا نداشته باشد. در صورت عدم تهیه ویزای ترانزیت کلیه مسئولیت با شخص مسافر می‌باشد.

لطفاً جهت آگاهی از قوانین و محدودیت‌‌های هر کشور به سایت /https://www.iatatravelcentre.com مراجعه فرمایید و فرم‌‌های مورد نظر را قبل از سفر تکمیل نمایید.

16-با ویزای توریستی شینگن، ورود باید از همان کشوری باشد که ویزای توریستی را از سفارت آن گرفته‌اید.

17-پرواز مقصدهای آمریکا مجاز به توقف در کانادا نمی‌باشند.

18-برای مقصدهای آمریکای جنوبی یا آمریکای مرکزی، در صورت توقف در حوزه شنگن و انگلستان نیاز به ویزای ترانزیت دارید.

19-در نظر داشته باشید برای پروازهایی که دو توقف در اروپا داشته باشند و بعد به آمریکا یا کانادا سفر کنند باید حتماً ویزای ترانزیت داشته باشید.

20-برای مقصدهای آمریکا و کانادا، فقط مجاز به داشتن یک توقف کمتر از 8 ساعت، در صورتیکه پرواز ادامه مسیر در همان روز ورود باشد (تاریخ به وقت محلی تغییری نداشته باشد) بدون نیاز به ویزای ترانزیت در حوزه شنگن می‌باشید. بدیهی است، در صورت عدم رعایت شرایط ذکر شده، داشتن ویزای ترانزیت الزامی است.

21-برای مقصد اروپا، در صورت توقف در لندن نیاز به ویزای ترانزیت انگلستان دارید.

22-در صورتیکه از پروازهای توقف دار در روسیه به مقصد صربستان استفاده می‌نمایید و در روسیه بیشتر از 18 ساعت توقف دارید، حتماً باید ویزای ترانزیت روسیه داشته باشید.

23-در صورتیکه از پرواز AEGEAN استفاده می کنید حتما باید ویزای شینگن داشته باشید حتی اگر کشور مقصد نیازی به ویزا نداشته باشد.

24-در صورت خرید پروازهایی که در هنگ کنگ توقف دارند حتماً باید ویزای ترانزیت داشته باشید حتی اگر کشور مقصد نیازی به ویزا نداشته باشد.

25-در صورت خرید پروازهایی که در چین توقف دارند نیاز به ویزای ترانزیت چین می‌باشد، حتی اگر ویزای کشور مقصد را داشته باشید یا حتی کشور مقصد نیازی به ویزا نداشته باشد. در غیر این صورت مسئولیت بلیط تهیه شده و ویزا برای سفر به عهده خود مسافر می‌باشد. این قانون شامل تمامی ایرلاین‌ها می‌باشد.

26-در صورت خرید پروازهایی که در تایلند بیشتر از 11 ساعت توقف دارند حتماً باید ویزای تایلند داشته باشید، حتی اگر کشور مقصد نیازی به ویزا نداشته باشد.

27-برای مقصد نیوزیلند، در صورت توقف در استرالیا نیاز به ویزای استرالیا دارید.

28-برای مقصد مینسک، در صورت توقف در روسیه نیاز به ویزای روسیه دارید.

برای استعلام ممنوعیت خروج از کشور کلیک کنید

برچسب ها {{item.name}}
;