ویزا چیست؟

ویزا یک مجوز مشروط است که به شهروندان یک کشور خارجی اعطا می‌شود. به این ترتیب ویزا به آن‌ها اجازه می‌دهد که وارد آن کشور شوند،در آن کشور اقامت داشته باشند و یا آن کشور را ترک کنند.

بررسی اجمالی ویزا

ویزا به طور کلی اجازه می دهد که شهروندان یک کشور اجازه ورود به خاک کشور دیگر را داشته باشند. و در محدودیت‌های مشخصی از قبیل چارچوب زمانی برای ورود، محدودیت در مدت زمان اقامت و ممنوعیت استخدام در آنجا اقامت داشته باشند. بسیاری از کشورها، در برخی موقعیت ها نیاز به ویزا ندارند؛ این ممکن است نتیجه پیمانی باشد که توافقات متقابل را مشخص می کند. داشتن ویزا به تنهایی تضمین ورود به کشور صادر کننده نیست و در هر زمانی می تواند این ویزا را لغو کند.

در خواست ویزا، قبل از ورود به کشور فرصتی برای رسیدگی به شرایط متقاضی مانند امنیت مالی، دلیل سفر و جزئیات سفرهای قبلی به این کشور را می دهد و همچنین ممکن است در هنگام ورود به آن کشور، تحت کنترل امنیتی و یا بازرسی قرار گیرد.

تاریخچه ویزا

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، در اروپای غربی، گذرنامه و ویزا برای انتقال از یک کشور به کشور دیگر ضروری نبود. سرعت حمل و نقل و جا به جایی زیاد افرادی که با قطار سفر می کردند، کار کنترل پاسپورت‌ها تا حد زیادی سخت کرده بود. سرانجام گذرنامه ها و ویزاها پس از جنگ جهانی اول به عنوان اسناد مسافرتی ضروری بود.

شرایط ویزا

بعضی از ویزاها باید در بدو ورود به کشور مقصد صادر شوند و  در گروهی دیگر نیز قبل از سفر باید به سفارت و یاکنسولگری کشور مقصد سفر، درخواست ویزا داد. در بعضی از موارد، مسافرین خارجی می توانند به دفاتری  که در زمینه اخذ ویزا تخصص دارند مراجعه کرده و این امر را به آن‌ها واگذار کنند. این آژانس‌ها، به وسیله مقامات خارجی ، سفارت و یا کنسولگری به نمایندگی از مسافران بین المللی مجاز به درخواست ویزا برای مسافرت هستند.

به همین ترتیب، در چنین مواردی ممکن است مراحل اخذ ویزا پیش از رسیدن به فرد به اتمام برسد. نیاز و یا عدم ویزا به اخذ ویزا به طور کلی به تابعیت متقاضی، طول مدت اقامت و فعالیت‌هایی که ممکن است متقاضی مایل به انجام آن در کشور مقصد باشد بستگی دارد. این موراد ممکن است دسته‌های مختلف ویزا را با شرایط مختلف مساله تعیین کنند.

مرجع صدور ویزا، معمولا شعبه‌ای از وزارت امور خارجه یا کنسولگری کشور مقصد می‌باشد که این اسناد می توانند گواه به این باشد که متقاضی قادر به حمایت از خود در کشور میزبان (از نظر اقامت و یا خوراک) هستند یا خیر.

برخی از کشورها از اخذ ویزا برای افراد مبتلا به بیمار‌ی‌های خاص مانند ایدز خودداری می کنند. شرایط دقیق آن بستگی به کشور و گروه ویزایی دارد. نمونه‌های برجسته‌ از کشورهایی که نیازمند تست ATV برای شهروندان بلند مدت هستند می توان به روسیه و ازبکستان اشاره کرده. 

افسران صدور ویزا نیز مدارکی از قبیل عدم سوءپیشنیه و سابقه کیفری و یا فعالیت‌های خاص (مانند فحشا و یا قاچاق مواد مخدر) از متقاضیان دریافت کنند. گذرنامه‌  های مسافران شهودی بر تابعیت و یا سفر به کشوری که با کشور خود دشمن محسوب شود، ویزای متقاضیان آن‌ها رد می شود.

انواع ویزا:

ویزای ترانزیت

 ویزای کوتاه مدت و یا بازدید کننده

ویزای بلند مدت

ورود و دوره اقامت

ویزای ترانزیت

این ویزا معمولا برای عبور از کشور و با مقصدی خارج از آن کشور می باشند. اعتبار ویزای ترانزیت معمولا با شرایط کوتاه مدت مانند چندین ساعت تا ده روز بسته به مسافت و شرایط یک برنامه سفر خاص محدود می شود. ویزای حمل و نقل هوایی توسط برخی از کشورها برای عبور از مرز هوایی، حتی بدون کنترل مدارک و گذرنامه صادر می شود. اعضای خدمه، مهمانداران ویزای راننده برای افرادی که در هواپیما، کشتی ها، قطارها، کامیون ها، اتوبوس ها و سایر وسایل حمل و نقل بین المللی و حتی کشتی های ماهی گیری که استخدام شده اند و آموزش دیده اند، صادر می شود.

ویزای کوتاه مدت و یا بازدید کننده

این ویزا معمولا برای بازدید های کوتاه مدت از یک کشور صادر می شود، بسیاری از کشورها، بین دلایل مختلف برای این دیدارها تمایز و تفاوت قائل می شوند. مانند:

ویزای خصوصی:

برای دیدارهای خاص و خصوصی از سوی ساکنان کشور مقصد.

ویزای پزشکی:

برای تشخیص و یا دوره درمان در بیمارستان های کشور مقصد و یا استفاده از سایر امکانات پزشکی.

ویزای ورزشی و هنری:

برای وزشکاران و هنرمندان (و کارکنان حامی آن‌ها) در رقابت ها، کنسرت ها، نمایش ها و رویدادهای دیگر صادر می شود. ویزای تبادل فرهنگی معمولا برای ورزشکاران و هنرمندان شرکت کننده در برنامه تبادل فرهنگی صادر می شود.

ویزای زیارت:

این نوع ویزا عمدتا برای کسانی صادر می شود که قصد بازدید از اماکن زیارتی و مذهبی را دارند، شما در عربستان صعودی و ایران در مراسم مذهبی خاصی شرکت کنند. این نوع ویزا، معمولا به سرعت وهزینه کم صادر می شود. بهترین نمونه این ویزا، ویزای حج عربستان صعودی است.

ویزای توریستی:

برای مدت محدودی برای سفرهای تفریحی صادر می شود و انجام فعالیت های تجاری در آن مجاز نیست.

ویزای کسب و کار:

برای شرکت در تجارت کشور مقصد اعطا می شود. این ویزا معمولا از استخدام راس جلوگیری می‌کند و برای اشتغال دائم نیاز به ویزای کار است

برچسب ها {{item.name}}
;